Gelir Uzman Yardımcılığı Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sınava hazırlanan kişilerin genel olarak GUY olarak adlandırdığı ve tarif ettiği açılımı olan Gelir Uzman Yardımcılığı A grubundan hazırlanan özellikle İİBF mezunlarının en çok tercih ettiği mesleklerin başında gelmektedir. Bu tercih birazda zorunlu olmaktadır zira A grubu puanıyla alım yapılan mesleklerin başını Gelir Uzman yardımcılığı çekmektedir. Sadece şimdiye kadar 2014 KPSS puanı baz alınarak 3000’den fazla GUY alımı yapıldı.

Gelir Uzman Yardımcılığı her ne kadar A grubu alanında atanılabilecek en düşük meslek olarak lanse edilse de genel itibariyle maaşı ve görevi bakımından B grubu yani merkezi atamalara göre güzel bir meslektir.

Gelelim Gelir Uzman Yardımcılığı Hakkında bilinmesi gerekenlere.

Soru-1 : Gelir Uzman Yardımcılığı için Hangi puan türünden kaç almam gerekmektedir ?

Cevap -1 : GUY başvurusu için P35 puan türünden minimum 70 Puan almanız gerekmektedir.

Soru-2 : P35 puan türünden 70 alsam GUY olurmuyum ?

Cevap -2 : Maalesef , 70 Puan almanız demek GUY olacağınız anlamına gelmiyor. 70 Puan sadece GUY alımında başvuru yapabilmeniz için almanız gereken taban puandır.

Soru -3 : GUY alımı’nda mülakat var mı ?

Cevap -3 : Evet, GUY alımında Kurumun insiyatifine göre bir kurum sınavı yapılabilmekte ve buna ek olarak en yüksek puan adaydan başlanarak alım yapılacak kişi sayısının 3 katı kadar aday Mülakat’a çağrılmaktadır.

Soru-4 : P35 puan türü için hangi testleri çözmeliyim ?

Cevap – 4 : P35 puan türü için Cumartesi gireceğiniz GK – GY testlerinin yanısıra Alan testlerini de çözmeniz gerekmektedir ( Hukuk, Maliye, İktisat, Muhasebe, İşletme )

Soru-5 : En zor sorular hangi alandan gelmektedir ?

En zor sorular genel olarak İktisat test sorularından gelmektedir.

Soru- 6: En Kolay sorular hangi test’ten sorulmaktadır. ?

Cevap- 6 : En kolay sorular genel olarak Muhasebe testi sorularıdır. Bunun yanısıra Maliye soruları da biraz çalışmayla yapılabilecek sorulardan oluşmaktadır.

Soru-7 : GUY maaşı ne kadardır ?

Cevap-7 : YDS puanı, evli olup olmamanız şartlarına göre değişkenlik göstermekle beraber GUY maaşı 3000 tl’ye yaklaşmaktadır.

Diğer sorularınız için ”YORUM” kısmından bizimle iletişime girmeye çekinmeyiniz.

Etiketler:

Gelir Uzman Yardımcılığı Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. sadoş diyor ki:

    Ben ilk feda gircem pek fazla bilgim yok bir sonraki guy sınavı için net bir tarih göremedim ne zaman olacağı hakkında bilginiz var mı?

  2. Fatma diyor ki:

    Gelir uzman yardimciligi icin P35 için gk+gy ve alanın sabah oturumu yeterli mi o halde ? Ogleden sonra oturumu na da girmem gerekiyor mu ?

Sayfa başına git